Escapelle
Wbrew rozpowszechnionej opinii, że receptę na Escapelle może wypisać tylko specjalista ginekolog, informujemy, że taką receptę może wypisać KAŻDY lekarz, w tym lekarz stomatolog lub lekarz weterynarii.Opakowanie zawiera 1 tabletkę i kosztuje ok. 60-85 PLN.
Jego działanie opiera się na zwiększonej dawce progestagenu
Tabletka zawiera dawkę 1500µg levonorgestrelu, syntetycznego progestagenu.
Dawka 1500µg jest porównywalna z dawką progestagenu zawartą w 6 tradycyjnych tabletkach antykoncepcyjnych. Nie jest to więc jak podają niektóre źródła "prawdziwa bomba atomowa siejąca spustoszenie w organiźmie kobiety". Nie mniej jednak nie należy stosować tej metody jako regularnej formy antykoncepcji.
Działa następująco:
- opóźniania proces owulacji (jeśli jeszcze do niego nie doszło)
- zagęszcza śluz w szyjce macicy, co utrudnia dostęp plemnikom
- utrudniani zagnieżdżenie zapłodnionej komórce jajowej (jeśli do zapłodnienia doszło).
Jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się chwili zapłodnienia to jest to działanie wczesnoporonne.
Jeśli uważasz, że ciąża zaczyna się w chwili zagnieżdżenia się zarodka - to jest to działanie antykoncepcyjne
Choć uważa się, że Escapelle podany w czasie do 72 godzin po stosunku może mieć działanie wczesnoporonne (zakładając, że ciąża zaczyna się w chwili zapłodnienia) to jednak zastosowany we wczesnej ciąży (w późnej tym bardziej) nie jest lekiem poronnym i nie powoduje przerwania ciąży. Zawarty w nim levonorgestrel należy bowiem do grupy tzw. progestagenów (od greckiego gestos - ciąża) czyli hormonów wspierających ciążę. Zastosowany więc w czasie ciązy, nawet w dużej dawce, nie spowoduje poronienia. Choć jak w wypadku większości leków ciąża jest przeciwwskazaniem do jego stosowania
Stosowanie:
Po kilku dniach może wystąpić krwawienie przypominające miesiączkę. Miesiączka może jednak wystąpić w swoim terminie, może się też opóźnić i pojawić w dowolnym momencie aż do terminu następnej miesiączki.
Należy pamiętać, że jest to forma antykoncepcji awaryjnej i nie należy przyjmować więcej niż 2 tabletek w ciągu jednego cyklu.
Skutki uboczne:
- nudności i wymioty
- bóle i zawroty głowy
- uczucie rozbicia
- uczucie „opuchnięcia"
- napięcie w sutkach
- obrzęki
Przeciwwskazania:
- ciąża
- zakrzepowe zapalenie żył
- udar mózgu
- karmienie piersią
- zespoły zatorowo-zakrzepowe
- ciężka niewydolność wieńcowa
- łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby
- niewydolność wątroby
- anemia sierpowatokrwinkowa
- niedobór antytrombiny III
Ponieważ Postinor Duo jest lekiem stosunkowo drogim i często z różnych względów zdobycie recepty na niego jest bardzo trudne można zastąpić go nie mniej skuteczną metodą Yuzpe